web sitenizi yaptırmadan dikkat edilecek şeyler

1.Domain ve Barındırma hizmetini siz satın alın

Web sitenizi yaptırmadan dikkat edilecek şeyler listesinin başında gelir. Çünkü alan adı ve barındırma giriş bilgileri bir kişinin evinin anahtarıdır. Bu bilgiler mutlaka sizde durmalı web tasarımcınıza kullanım yetkisi vermelisiniz.

Öncelikle alan adı ve barındırma hizmeti almak, bir web sitesi açmanın ilk adımıdır. Domain (Alan adı), web sitenizin adıdır ve barındırma, web sitenizi internette sakladığınız yerdir. Dünya çapında birçok alan adı kayıt şirketi ve web barındırıcısı vardır. Bu nedenle sizin için birçok seçenek vardır. Ancak nasıl seçim yapacağınızı bilmiyorsanız web tasarımcınız size yardımcı olacaktır. 

Alan adı ve barındırma hizmetleri 1 yıl 5 yıl  vb gibi süreler ile değişmektedir. Bu sürenin sonunda planı yenilemek için hem alan adı hem de barındırma sağlayıcı site sahibine mesaj atar. Belli bir bekleme süresinin sonunda web sitesi sahibine ulaşamazsa tekrar satışa çıkartır. Bu durumda siteyi kaybetmek söz konusu olur. 

Unutmadan, bu hizmetleri alırken kayıtlı e-mail adresiniz mutlaka aktif olarak kullandığınız mail adresi olmalı.

 

2. Eğer şirketinizde web için bir kadro yok ise mutlaka kullanıcı dostu bir İçerik Yönetim Sistemi seçin

Web Siteniz işletmenizle ilgili İnsanların gördüğü ilk şey, verdiğiniz ilk izlenimdir.

Web sitesi, bir işletme için en önemli pazarlama aracıdır. İnsanların gördüğü ilk şey, verdiğiniz ilk izlenimdir. Web sitesinin  sade ve hoş bir tasarımla gezinmesi kolay olması gerekir. WordPress, internetteki tüm web sitelerinin %30’undan fazlası tarafından kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Oldukça kullanıcı dostudur. WordPress çok az bilgisi olan biri tarafından bile az bir eğitimle içerik güncelleyebilir. Ayrıca yeni sayfalar, resimler veya videolar eklenebilir.  Bu sebeple ben içerik yönetim sistemi olarak WordPress tercih etmekteyim.

Web tasarım tamamlandıktan sonra, tasarımcıdan bağımsız olarak sizin sitenizi güncelleyebilmeniz.  WordPress’in kullanıcı dostu bir paneli sayesinde kolay olacaktır.

3.Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İyi bir SEO uzmanıyla ilk sayfada olmak hayal değil.

Evet web sitenizi yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken 4 şeyden 3.sü bir SEO uzmanıyla çalışmaktır. İşletmeniz web de rekabet halinde ise, internetten gelen müşterileriniz ve rakipleriniz varsa içeriklerinizin arama motorlarının robotlarının seveceği şekilde düzenlenmesi gerekir. Böylece rakiplerinizden öne geçebilir müşterilerinizin sizi daha önce fark etmesini sağlarsınız. Bunun teknik bir iş olduğunu unutmayın

4. İçerik

"İçerik kraldır.." Bill Gates

Orijinal içeriğin önemi bir sır değildir. Sadece web sitesi ve SEO için değil, aynı zamanda müşteri güveni için de önemlidir. Bununla birlikte blog gönderileri, fotoğraflar ve videolar, müşterilere ihtiyaç duydukları bilgileri görsel bir biçimde sağlamanın en iyi yoludur. Bu içerikleri web tasarımcıya sizin vermeniz gerekir. Bir diğer önemli nokta ise Google’dan fotoğraf, müzik video içerikler ararken telif hakkına dikkat edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın.

Bana yazın.